BEN SPORCUNUN ZEKİ, ÇEVİK, AYNI ZAMANDA AHLAKLISINI SEVERİM

Atatürk, Türk sporcusunda yalnız beden kuvveti ve yetenek değil, aynı zamanda iyi ahlak ve zekanın da bulunmasını istemiş ve bu düşüncesini de; "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" sözleriyle dile getirerek, bir sporcunun nasıl bir insan olması gerektiğini anlatmıştır Atatürk’ün en az 80 yıl önce söylediği bu cümle ne kadar derin anlamlar içeriyor. Sadece zeki olması yetmez diyor, sadece çevik olması da yetmez, ahlaklı da olacak. Spor kamuoyunun gündemini işgal eden konulara bir bakın, sonra bunları Atatürk’ün üç parametresinden geçirerek yeniden analiz edin. Hakem skandalları, federasyon üyelerinin söyleyip de sonra inkar ettiği sözler, cepheleşmeler, bahis skandalları… Saymakla bitmiyor. Bunların hangisi ahlaklı..?

 

 

80 milyona dayanan ülkemizde sporcu yetiştiremiyoruz. Kenya’dan, Çin’den, ABD’den, 2 milyon vatandaşımızın yaşadığı Almanya’dan A milli takımımızda her zaman en az 6-7 oyuncu bulunması sporu yöneten yöneticilerin ne kadar zeki(!!!) olduklarının bir göstergesi değimli?

 

Spor adamlarımıza bir çağrı yapmak istiyorum. Sporun gelişmesi, madalya ve kupaların alınması sporculara bağlı olduğu gibi, onlardan daha çok siz spor adamlarına düşüyor. Atatürk’ümüzün sözleri kulağınızdan eksik olmazsa ülkeniz adına bir şeyler yapmak istiyorsanız bu değerli kelimeyi hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayınız.

 

Sporcunun geliştiği yer olan alt yapılara sadece sözde değil özde değer veriniz.

Orada yetiştirmek istediğiniz sporculardan önce eğitimci yetiştiriniz; o eğitimcilere de verebileceğiniz en fazla imkanları sununuz ki, oda işine dört elle sarılsın ve tohumlar çiçek açsın ve ülkemizi uluslararası yarışmalarda bu çiçekler temsil etsin ve onlar da yüzümüzü güldürsün.

 

Sporcular da bu imkanlar nispetinde çok çalışarak verilen fırsatların karşılığını bayrağımızı en üste çektirmek için ellerinden geleni yapması gerektiğini hiçbir zaman unutmasınlar. Atatürk’ümüze mahcup olmamak için her zaman zeki, her zaman çevik ve en önemlisi ahlaklı olmayı hiçbir zaman unutmamaları dileklerimle tüm sporculara yeni başlayacak sezonda başarılar dilerim.

Yorumlar
Vedat Vermez
28.08.2012 12:02:26
Kemal Güler Arkadaşımın "Ahlak" konusunu işlemesi tam da ülke gündemine uygun düşmüş, kendisini kutlarım. Siyasetçisinden aydınına, kulüp yöneticisinden futbolcusuna kadar hepimizin ihtiyacı olduğu bir özellik "Ahlak". Yediden yetmişe hepimiz eski günleri özlemiyor muyuz? Eski günleri aramıyor muyuz? Uygarlık gelişirken "Ahlak" korunmalıdır. İnsanı insan yapan en büyük özelliktir "Ahlak". İnsanı korursanız ülkenizi korursunuz. Saygılarımla.
Yorum Yaz
Adı, Soyadı
E-Posta
Yorum
Güvenlik Kodu